Yaşam Estetik Doğal Olabilir mi?

Estetik Doğal Olabilir mi?

Yaşam
Estetik Doğal Olabilir mi?

Günler ayları, aylar yılları kovalıyor ve yaş ilerledikçe yüzler kırışmaya, sarkmaya başlıyor. Son yıllarda yaşamı doğal yaşamaya çalışırken yaşlanmanın da doğal olduğu kabul edilmektedir. Doğal yaşlanmak bir grup insan tarafından müdahalesiz yaşlanma olarak kabul edilse de müdahalenin tanımı kişiden kişiye farklılık gösterir. Sokaklarda birbirine benzeyen abartılı, kaşları kalkmış, yüzleri şiş insanlar görmekteyiz. Toplumda en çok bilinirliliği olan dizilere konu olmuş işlem Botoks uygulamasıdır. Bu nedenle abartılı yüzlerle dolaşan insanların tamamı Botoks yaptırmış olarak kabul edilmektedir. Aslında bu insanların çoğu ameliyat olmuş ve yağ enjeksiyonu yaptırmıştır. Esetik uygulamalarının nasıl olacağı kişinin tercihine bağlıdır. Doğallığın sınırı yoktur. Ortak fikir yaşlanma sürecini geciktirmek, oluşmuş yaşlanma çizgilerini azaltabilmek ve mümkünse yok etmektir. Kişilik yapıları, meslek, maddi durum ve seçilen doktor yaşlanma sürecini geciktiren ya da yok eden işlemlerin cinsini belirlemektedir. Bir grup insan ameliyat olup yüzünü gerdirip ve dolgu yaptırmayı tercih etmektedir. Ancak şık bir elbise için iyi bir kumaş gerekir. Cilt kalitesi kötü bir yüz ameliyat edilse de şık gözükmez. Antiaging uygulamalarda kişinin yüz ifadesini bozmadan cilt kalitesini arttırmak ve çizgileri yok etmek amaç olmalıdır.

Yaşlanmak önlenebilir mi? Doğal metotlarla nasıl önlenir? Doğal estetik olabilir mi?

Bu soruların cevabına karar vermeden önce deri yaşlanmasının tanımını yapmak gerekmektedir. Deri yaşlanması kronoyaşlanma (yaşa bağlı), mioyaşlanma (kas aktivitesine bağlı), fotoyaşlanma (güneş hasarına bağlı) olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle yaşlanma bulgularının tedavisi bir kombinasyon olmalıdır.

Deri yaşlanmasının tedavisinde temel ilke kırışıklıkları silmek ve sarkmaları toplamaktır. Ama bunu yaparken o kişinin yüzünü değiştirmeden farklı bir yüze benzetmeden yapmaktır. İdeal olan kişinin yaşını 5 yaş geriye almaktır. 10 yaş geriye almak ise mükemmel sonuca ulaşmaktır.

Aslında amaç doğru zamanda doğru müdahaleyi yapmaktır. Kas aktivitesine bağlı yaşlanmaların önlenmesinde ve tedavisinde Botoks enjeksiyonu önerilmektedir. Botoks enjeksiyonu çizgiler oluşmaya başlandığında uygulandığında çok başarılı iken ileri dönemlerde dolgu enjeksiyonu ile beraber uygulandığında istenilen sonuçlara ulaşılabilmektedir. Mezoterapi yöntemi ise derinin tüm yaşlanma tiplerinin tedavisinde etkilidir. Mezoterapi enjeksiyonu farklı maddelerin deri içine enjeksiyonudur. Uygulanan madde derinin ihtiyacına göre saptanmaktadır. Yıpranmış ciltlerde çoklu seanslar önerilirken koruyucu ve yenileyici amaçlı mezoterapiyi yılda iki kez kış sonu ve yaz sonu önermektedir. Dolgu enjeksionu Botoks uygulamalarından sonra bilinen en popüler metoddur. Yüzde oluşan boşluklar sarkmalar ve kırılmalar sonucu olmaktadır. Bu nedenle dolgu yapılmadan önce sarkmalar toplanmalı kırışıklıklar açılmalıdır. Aksi takdirde ovalini kaybetmiş kareleşmeye başlamış yüz daha da genişleyecektir. Dolgu pastanın kreması ve meyvesi gibi en son uygulanmalıdır. Son yıllarda radyofrekans (ütüleme); ameliyatsız yüz germe gibi iğnesiz ve etkili uygulamalar ile doğal ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için uygun ev ürünleri kullanmak, düzenli cilt bakımları ve doktor kontrolleri gerekmektedir. Gerektiğinde ağızdan vitamin destekleri alınabilir. Ayda bir kez düzenli cilt bakımları cildi besleyip ölü dokulardan arındırmaktadır. Düzenli aralıklarla yapılan doktor uygulamaları da yaşlanmayı geciktirip oluşan yaşlılık izlerini de yok etmektedir. 

Sağlıkla kalın keyifle yaşlanın…

Dr. Fügen ERDOĞAN ÇEKİN

Dermatoloji Uzmanı

Verde Sağlıklı Yaşam Enstitusü

www.verdesaglik.com.tr

 

    blog comments powered by Disqus