Yaşam İlk Sorularda Elenme Endişesi Stresi Arttırıyor

İlk Sorularda Elenme Endişesi Stresi Arttırıyor

Yaşam
İlk Sorularda Elenme Endişesi Stresi Arttırıyor

Türkiye’nin yüzde yüz yerli bilgi yarışması Altın Petek’te, yarışmacıların ilk soru stresiyle hata yapmaları dikkat çekiyor. Yarışmacıların kolay sorularda elenme korkusu, joker kullanmaları, onları yarışmanın ilerleyen bölümlerinde dezavantajlı bir duruma sokuyor.

Her Pazartesi ve Salı günleri Engin Hepileri’nin sunumuyla TRT 1’de yayınlanan Altın Petek Bilgi Yarışması’nda yarışmacılardan Metin Dellal, ilk soruyu 3 bronz joker kullanarak geçerken; diğer yarışmacı Tuğba Kıral ilk soruda elenme korkusuyla bildiği cevap için bronz joker kullandı. Diğer bir yarışmacı Cangül Başarslan ise ikinci soruda bildiği cevaba bronz joker harcadı. Altın Petek sorusuna bir petek kala yarışmaya veda eden Halil Çalışkan ise, bildiği sorulara bronz jokerlerini kullanmasından dolayı pişmanlığını dile getirdi.

Kul Ahmet’in Ceketi, Yedi 3 Bronz Jokeri

Metin Dellal ilk soruda büyük şok yaşadı. “Barış Manço'nun ünlü şarkısında herkes gömlek giyerken 'Kul Ahmet' ne giyerdi?” sorusunda şarkıyı hatırlayamayınca bronz jokerlerinin üçünü harcayarak soruyu otomatik olarak geçti.  Önce ‘hırka’, sonra ‘kazak ve son olarak doğru seçenek olan ‘ceket’ şıklarında bronz jokerlerini kullanan yarışmacı, doğru cevabın ardından “Kafiyeye uymalıydım” dedi.

Yarışmacı, üçüncü soruda ise ‘atış’ anahtar kelimesini tercih etti. “Maçların hava atışıyla başladığı spor dalı hangisidir?” sorusuna ‘basketbol’ yerine ‘hentbol’ cevabı verince yarışmaya erken veda etti.

Tiyatro Eğitimi Alan Yarışmacı, Dil Sorusunu Bilemedi

Uluslararası İlişkiler eğitiminin yanında tiyatro eğitimi de gören Tuğba Kıral, elendiği soru tiyatronun temeli olunca ilginç anlara neden oldu.

İlk ve dördüncü soruda cevaplarını bildiği halde bronz joker kullanan Kıral, beşinci soruda ‘kırmızı’ anahtar kelimesini seçti. “Futbolda bir takım kaç kırmızı kart görürse maç biter?” sorusunda iki bronzunu harcadı ancak bu soruda gümüş jokerini de kullanan yarışmacı, 3000 TL ödülünü garanti altına aldı. İlk cevabı ‘üç’ olan Tuğba Kıral, ikinci bronzuyla verdiği ‘beş’ cevabıyla soruyu bilmeyi başardı.

Yedinci soruda ise, Tuğba Kıral eğitim gördüğü tiyatronun temellerinden biri olan ‘dil’ anahtar kelimesini tercih etti. “Diyalekt de denen; bir dilin ses, yapı ve söz dizimi bakımlarından büyük ayrılık gösteren koluna ne ad verilir?” sorusunda ‘lehçe’ yerine ‘telaffuz’ deyince yarışmayı tamamlamış oldu.

Bronz Jokerlerini Bildiği Cevaplara Harcayan Diş Hekimi, Altın Petek’ten Döndü

Adana’dan yarışmaya katılan diş hekimi Halil Çalışkan, Altın Petek sorusuna bir petek kala yarışmaya veda etti. İlk 5 soruyu jokerlerini harcamadan bilen Çalışkan, altıncı ve yedinci soruda cevabını bildiği şıklarda Bronz Joker kullandı.

Yedinci soruda ‘Kervan’ anahtar kelimesini tercih eden yarışmacı, “Orhan Selim takma adıyla yayınlanmış 'İt Ürür Kervan Yürür' adlı eser hangi yazarımıza aittir?” sorusunda hem gümüş, hem de bronz jokerini kullanarak Nazım Hikmet cevabını verdi ve 15 bin lirayı garantilemiş oldu.

‘İmparator’ anahtar kelimesini seçtiği on birinci soru, Altın Petek sorusundan bir önceki soru olma özelliği taşıyordu. 100 bin liralık “Japon geleneğine göre Güneş tanrısı 'Amaterasu'nun soyundan gelen Japon imparatoru, ülkesinde hangi unvanla bilinir?” sorusunda jokerleri kalmayan Halil Çalışkan, cevabı bilmediğini kendisine yakın gelen cevabın ‘Hirohito’ olduğunu söyledi. Doğru cevap ‘Tenno’ olduğu için yarışmayı 15.000 TL ile tamamlamış oldu.

Kedigiller Bronz Jokerlerini Bitirdi

Ekonometri ve Endüstri İlişkiler üçüncü sınıf öğrencisi Cangül Başarslan, bronz jokerlerini dördüncü soruda harcadı. Gümüş jokerini beşinci soruda kullanarak yarışmayı 3 bin lira ile tamamladı.

‘Aile’ anahtar kelimesini dördüncü soruda tercih eden Başarslan, “Hangisi kedigiller ailesinden değildir?” sorusunda ilginç anların yaşanmasına neden oldu. Üç bronz jokerini de bu soruya harcayan yarışmacı, seçenekler arasında yer alan pumayı tanımadığını söyledi. İlk önce ‘vaşak’, sonra ‘puma’ ve son olarak ‘sırtlan’ cevabıyla soruyu bilen Cangül Başarslan, beşinci soruda gümüş jokerini kullandı.

Jokersiz girdiği altıncı soruda ‘kahraman’ anahtar kelimesini seçen Başarslan, hiçbir fikrinin olmadığını söyleyerek, kendisine yakın gelen bir cevap vereceğini söyledi. “İhsan Oktay Anar'ın 'Uzun İhsan Efendi', 'Alibaz', 'Hınzıryedi' gibi kahramanları olan ünlü eserinin adı nedir?” sorusu için önce doğru cevap olan ‘Puslu Kıtalar Atlası’nı düşündüğünü belirtti. Sonrasında kararını değiştirerek ‘Efrasiyab’ın Hikâyeleri’ cevabını verince yarışmayı bitirdi.

    blog comments powered by Disqus