Sağlık&Güzellik Infertilite Yeni Çağın Getirdiği Bir Sorun mu? Teşhis ve Tedavide Yeni Yöntemler

Infertilite Yeni Çağın Getirdiği Bir Sorun mu? Teşhis ve Tedavide Yeni Yöntemler

Sağlık&Güzellik
Infertilite Yeni Çağın Getirdiği Bir Sorun mu? Teşhis ve Tedavide Yeni Yöntemler

 

Park 15 Hekimlerinden Kadın Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu son yıllarıda sayısı gittikçe artan infertilite vakalarının altında yatan sebepleri ve yeni tedavi yöntemlerini anlatıyor.

 

Son yıllarda tüp bebek ve benzeri uygulamalara çok sık rastlıyoruz. Bu gelişmiş teknolojinin yarattığı bir gerçek mi yoksa  “üreme” giderek zayıflayan bir insani özellik mi?

Dr. Murat Emanetoğlu:Sosyolojik açıdan son 20-30 yılda yaşam ve geçim sorunlarının artması, nüfus artışı sonucu yerleşik yaşamdan şehir hayatına geçiş, ülkemizde ve tüm dünyada evlilik ve annelik yaşının daha ileri olması sonucu getirdi. Kadınların en kolay gebe kalabildiği yaşların 24-28 arası olduğu göz önünealındığında, özellikle 30 yaşlarından itibaren her geçen yıl gebe kalabilmek zorlaşmakta.Ayrıca erkeklerde de gelişmişlikle, beslenme biçimlerinin değişmesi, Obezite, diyabet gibi sorunların sperm sayı ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmakta.Burada 25’li yaşlardan itibaren hem kadın hem erkekte ortaya çıkabilecek ikincil sorunları, rahimde miyom, endometriosis veya erkekte varikosel vb. da bunlara ekleyebiliriz.

 

Bir çift, hangi aşamalardan sonra bir infertilite uzmanına görünmeli?

Dr. Murat Emanetoğlu:İnfertilite, belirli bir süre doğum kontrolü uygulamaksızın hamile kalamama durumudur. Bu süre genellikle bir yıldır. Çiftlerin yaşları ileri olduğu durumlarda, bir yıldan daha önce tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Dünyada çiftlerin yaklaşık %15’inde infertilite sorunu vardır.

 

Tüp Bebek Tedavisi için Çiftleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

 

Tüp bebek tedavisi sanırım bir çiftin hayatındaki en önemli karar. Süreç özellikle, çok zorlayıcı olarak tanımlanıyor. Tüm bebek düşünen çiftlerin nelere hazırlıklı olmasını önerirsiniz?

Dr. Murat Emanetoğlu:Tüp bebek programına karar verdikten sonra, önce iyi bir değerlendirme ve muayene gerekli.   Muayene sırasında ultrason ile yumurtalık ve rahim incelenir, rahim ağzından sürüntü ile PAP smear ve kültür alınır, rahim uzunluğu ve rahim ağzı geçişi incelenir. Ayrıca, hormon seviyeleri, rahim filmi, erkekten alınan spermiyogram gibi testler tamamlanır. Bu işlemlerin tümü bir ‘’adet dönemi’’nde yapılabilir. Bu görüşmeden itibaren vitamin desteği olarakfolik asit kullanımına başlanır. Ultrason ve kan tahlili için geliş saati ve başvuru yeri,ilaçların kullanımı, her an ulaşabileceğiniz telefon numaraları, finansal konular gibi programın genel akışı hakkında size bilgi verilir.  Belirlenen tedavi programı doğrultusunda ilaç dozları anlatılır, başlangıç ve kontrol tarihi gibi bilgileri size yazılı olarak verilir. İlaç kullanımında yapılacak bir hata, hem maddi kayba hem de daha değerli olan zamanınızın kaybına neden olabilir.Bu işlem sadece evli çiftlere uygulanabilir. Yumurta toplama, mikroenjeksiyon ve embriyo transfer uygulamaları da Tüp Bebek Merkezi’nde gerçekleştirilir.Her uygulama başarı hedefiyle yapılsa da, her zaman gebelikle,doğumla sonuçlanmıyor. Stres bu tedavide en önemli sorunlardan biri.Çoğu zaman aileye psikolojik destek gerekebiliyor. Bu konuda psikologlardan destek alabiliyoruz. Başarısız sonuçlar da ailede umutsuzluk, güvensizlik ve daha çok strese yol açabiliyor. Bu nedenle, bu konuda çalışan her hekim mutlaka her seferinde daha başarılı olabilecek tüm seçenekleri değerlendiriyordur.

 

Peki, bir çift bu yöntemleri kaç kez denemeli? Bunun bir sınırı var mı? Özellikle psikolojik ve bedensel sebepler yönünden bu konuyu değerlendirebilir misiniz?

Dr. Murat Emanetoğlu:Tıbben bunun kesin bir sayı sınırı olmasa da, yılda 4 kez uygulanabileceği ve 6 uygulamadan sonra istatistiksel olarak gebelik şansının çok azaldığını belirtmek gerek.Her uygulamada başarı oranı %40-50 civarında, 6 uygulama sonunda tüm çiftlerin yaklaşık %80 ‘ i gebe kalabilmekte.

 

Son olarak, tüm yöntemleri denemesine rağmen çocuk sahibi olamayan, bir şekilde bu konuyu hayatından çıkaran çiftlere ne söyleyebilirsiniz?

Dr. Murat Emanetoğlu:Bu dünyanın sonu değil, hayat güzel ve yaşamaya değer, keyfini çıkarmak gerek.Ülkemizde konuşması dahi yasak olan ancak yurtdışında uygulanabilen farklı alternatifler de mümkün. 

 

Adres    :    Mehmet Akfan Sk. No:13-15 Koşuyolu-Kadıköy/İstanbul    
Telefon  :    0216 428 00 30 - 386 02 89
Faks      :    0216 428 00 13
Gsm      :    0530 773 76 14
 park15@park15.com.tr

    blog comments powered by Disqus