Kültür&Sanat Kendinizle yüzleşmeye hazır mısınız?

Kendinizle yüzleşmeye hazır mısınız?

Kültür&Sanat
Kendinizle yüzleşmeye hazır mısınız?

Tiyatro Ak’la Kara’nın “Karar Kimin?” oyununda 

finale siz karar vereceksiniz!

Kerem Kobanbay ve Savaş Özdural’ın kurucusu olduğu Tiyatro Ak’la Kara, 2015-2016 sezonunda üçü yeni, ikisi ise geçen sezondan devam eden, toplam beş oyunla seyircisi ile buluşuyor. Brian Clarke’ın yazdığı, Savaş Özdural’ın çevirdiği ve Atilla Şendil’in yönettiği Karar Kimin oyununun finaline seyircisi karar veriyor. Seyirciler kendisiyle yüzleşiyor ve kararını sorguluyor.

Jüri Sensin, Peki “Karar Kimin?”

Ken Harrison bir trafik kazası sonucu boyundan aşağısı felç olmuş bir heykeltıraştır. Aynı zamanda böbrekleri de iflas etmiştir ve diyalize bağlıdır. 6 ay hastanede geçen bir süreden sonra iyileşme umudu olmayan Ken, hastaneden taburcu edilmek ister. Hastanenin başhekimi Dr.Emerson ise hastane dışında Ken’in yaşayamayacağını düşünür ve bu karara karşı çıkar ve Ken’in akli dengesi yerinde değildir raporu tutturarak hastanede zorla tutar. Bunun üzerine Ken bir avukat tutarak hastaneye karşı dava açar. Hastanede çalışan diğer doktorlar, hemşireler ve hastabakıcılar iki ayrı kutba ayrılır. Ken, kendi bedeni ve yaşamı hakkında sadece kendisinin karar verebileceğini kanıtlamaya çalışırken Dr.Emerson ise ne olursa olsun hastasını yaşatmaya kararlıdır. Mahkemede yargıç her iki tarafı da dinledikten sonra kararı toplum jürisi koltuğunda oturmakta olan seyirciye sorar. Jüri’nin vereceği karar göre oyunun sonu ya Ken Harrison’ın kendi isteğiyle hastaneden çıkmasıyla ya da Dr. Emerson’ın onu zorla hastanede tutarak yaşamaya zorlamasıyla bitecektir.

Finale siz karar vereceksiniz ve belki de kararınızı ilk kez bu kadar sorgulayacaksınız…

Yazan : Brian Clarke

Çeviren : Savaş Özdural

Yöneten : Atilla Şendil

Yönetmen Yardımcısı : Ozan Dağara

Işık : Yüksel Aymaz

Oyuncular : Savaş Özdural, Hakan Altuntaş, Pelin Turancı, Fatih Gülnar, Ilgın Angın, Arzu Akın, Adem Türker, Mehmet Güler, Tanju Yıldırım, Buket İrtem, Gülnur Badakal

Tiyatro Ak’la Kara;

Adres: Bahariye cd. Akyıldız pasajı no:92 Bahariye – Kadıköy

Telefon: 0216 541 43 59

Mail: tiyatro@tiyatroaklakara.com

http://www.tiyatroaklakara.com/

Facebook/Twitter:Tiyatro Ak’la Kara

 

 

    blog comments powered by Disqus