Sağlık&Güzellik ÖRÜMCEK AĞI YÖNTEMİYLE AMELİYATSIZ İPLE YÜZ GERME...

ÖRÜMCEK AĞI YÖNTEMİYLE AMELİYATSIZ İPLE YÜZ GERME...

Sağlık&Güzellik
ÖRÜMCEK AĞI YÖNTEMİYLE AMELİYATSIZ İPLE YÜZ GERME...

Son yıllarda ameliyatsız yöntemlere olan ilgi giderek artıyor. Bu tür yöntemleri ise sıklıkla ameliyat olmak istemeyen, farklı sağlık problemleri nedeniyle ameliyat olamayanlar ya da geciktirmek isteyenler tercih ediyor. Diğer yandan ameliyatsız uygulamalar rahatsızlıkları bir yandan tedavi ederken, aynı zamanda da yaşlanma sürecini geciktirmeleriyle dikkat çekiyor.

Cilt Yaşlanması Belirtileri Nelerdir?

Cilt yaşlanması kendini farklı şekillerde göstermektedir. Aynı kişide yer yer mimiklere bağlı kırışıklıklar görülürken farklı bölgelerde sarkmalar da olabilmektedir. Kuru ciltlerde ince kırışıklıklar daha çok görülürken yağlı ciltlerde daha az görülmektedir. Cilt yaşlanması aslında farklı bölgelere farklı tedaviler gerektiren bir süreçtir.

Örümcek Ağı Yöntemi Nasıl Bir Uygulama?

İple cilt gençleştirme yöntemi, eriyebilen cerrahi PDO ipliklerinin (polydioxanone), cilt altına yerleştirilerek cildin gençleştirilmesi işlemidir. Ayrıca ihtiyaç duyulan hastalarda tırtıklı yapıda ipler kullanılarak yüz germe (yüz asma) işlemi de yapılabilmektedir. Ameliyatsız iple cilt gençleştirme özel geliştirilmiş ipliklerle uygulanan, örümcek ağı yöntemi olarak da adlandırılan bir yöntemdir. Özellikle kaş kaldırma, yüzün alt 2/3 bölgesi, boyun ve dekolte hatta karın, kollarda oluşan sarkmalarda uygulanan bir yöntemdir. İple ameliyatsız cilt gençleştirme yönteminde yüz ve boynun pek çok noktasından cilt altına yerleştirilen PDO iplikleri uygulanan bölgede yalancı bir iyileşme reaksiyonu oluşturarak cildin kollajen ve elastin yapımını tetiklemekte, kan akışını artırmaktadır. Bu sayede ciltte gençleşme, sıkılaşma oluşmaktadır. Ameliyatsız iple cilt gençleştirme yönteminde üç farklı ip kullanılmaktadır. İplerin düz ve kenarları çentikli tipleri vardır. Düz ipler genellikle yüz ve boyunda cilt yenileme; özellikle gıdı bölgesinde toparlanma için kullanılmaktadır. Düz iplerle yapılan işlemler basında örümcek ağı olarak da adlandırılmaktadır. Çentikli ipler cildi yukarıya doğru toplamak amaçlı kullanılmaktadır. Bir de asma işlemi için kullanılan iplikler vardır. Kullanılan iplikler 6-8 haftada erimeye başlamaktadır. İşlemden hemen sonra ortalama % 30 iyileşme görülmekle birlikte esas düzelme uygulanan iplerin erimeye başladığı 6-8 hafta arasında olmaktadır. Anestezi gerektirmeyen uygulamada, işlem öncesi ve sonrası özel bir hazırlığa gerek yoktur. Hastalar işlem sonrası normal yaşantılarına geri dönebilirler.

İşlem Ne Şekilde Gerçekleşiyor?

İşlem öncesi, uygulama bölgesine krem sürülerek 30-40 dakika beklenerek cildin uyuşması sağlanıyor. İşlemden önce 3 gün ağrı kesici, kan sulandırıcı, balık yağı, yeşil çay ve alkolden kaçınılması gerekmektedir. Ortalama 15 dakikalık bir sürede işlem tamamlanır. Yüze uygulanan ipler amaca göre belirlenir. Ancak genellikle farklı çeşitler aynı seans sırasında uygulanır. Sonrasında cilde sakinleştiren bir maske yapılır. İplerin masajla yerleştirilmesi sonrası işlem tamamlanır. İşlem sonrası kısa süre antibiyotik kullanılmalı ve sıcaktan kaçınılmalıdır. Hasta işlemin hemen sonrasında işe dönebilir.

Kimler Bu Yöntemi Kullanabilir?

Tedavi edilen hastalar 3-6 ayda bir kontrole çağırılmaktadır. Son zamanlarda dekolte ve kollarda da başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İple cilt gençleştirme işlemi 30’lu yaşlardan itibaren cildinde sıkılaşma ve gençleşme isteyen herkes için uygulanabilir bir yöntemdir. Kullanılan iplikler vücut ile uyumlu, kendiliğinden eriyebilen ipliklerdir ve hastanın yaşı, kırışıklık ve sarkmanın şiddetine göre ip sayısı belirlenmektedir.

İple cilt gençleştirme işlemi özellikle etli ve geniş, dolgunun uygun olmadığı yüzlerde tercih edilmesi gereken bir tedavi yöntemidir.  İple cilt gençleştirme, yüz asma yöntemi bazen tek başına, bazen de hastanın ihtiyacına göre lazerle cilt gençleştirme, botoks, estetik dolgu enjeksiyonları gibi uygulamalarla da kombine edilebilir.

Dr. Fügen ERDOGAN ÇEKIN
Dermatoloji Uzmanı
VERDE SAGLIKLI YASAM ENSTITUSÜ

www.verdesaglik.com.tr 

    blog comments powered by Disqus